Monday, May 6, 2013

VIII


Kaheksas päev, esmasp. 29 aprill.

Äratus on 7.30 ja teeme, et hotelli eest minema saame. Vaatame üle rehvid – on terved! Vaatame üle klaasid – kah terved! Ei olegi mustlaste kuri käsi igale poole jõudnud, kuigi liikvel on neid igal pool rohkelt.Täna on plaanis pikem transiit (=vähem pilte) tagasi Alicante-Gandia-Valencia suunas, kuna aeg hakkab otsa lõppema ning päris viimaseks päevaks seda 600-700km sõitmist ei taha jätta. Esimene mure on leida tankla ja toidupood. Malaga lähedal leiame õige laia pinnalaotusega Repsoli tankla, mis kubiseb autodes, haagissuvilatest, veoautodest. Parkimiskoha leiame päevninäinud Fordi kõrval, kus magam teki all magusalt.. kes? Mustlane muidugi. Tõdeme, et ta on kogenud reisija, sest tal on tekk autos varuks. Rekkajuhid kakerdavad paljalt ümber masinate, valged rätikud vööl ja hambaharjad suus. Kajakad vaatavad päikesetõusu mitmevärvilise prügikastirea pealt.

Võtame autole kõva lõuatäie kütet ja leian tassi kohvigi endale. Wc on siinses megatanklas ära läbustatud, kuid asjad saab aetud. Teeme paar fotot tõusvast päikesest üle vahemere ja anname siis jalgadele valu – nimelt kõik juba kubiseb mustlastest ja meil on värskelt meeles Peteri õpetussõnad: kui ikka mõni mustlane läheduses on, andke lapatsit nii et küll on! 200Kmh või rohkem! (Peter sõidab ise 5-se bemmiga, millel 3,0l mootor peal, seega 200kmh tuleb kiirelt kätte. Kiikan ka korra hiljem netist, masinal on jõudu 170kw, ja tippkiirus piiratud 250kmh peal).

Well, mustlaste elustiil hakkab ringi liikudes üha enam silma. Oleme praeguseks ja nädala reisinud ning teatud pilt hakkab välja kujunema. Tüüpiline mustlane liigub ca 20a vana diiselautoga (fordid on lemmikud), millel on peal rumeenia numbrimärk, all valuveljed (värskelt pestud), kere tolmune, tuhm, lömmis; ja see vrakk on siis samal ajal ka tema kodu. Teekonnal Malagast Alicantesse on neid õige palju liiklemas näha – kohati sõidavad 85kmh teeserval, teisel hetkel sõidavad sinust 145kmh mööda. Üle mõistuse kerge nende elu siin siiski ei ole – väga palju on üleval politseihaaranguid, kus iga auto peatatakse ja vaadatakse konkreetselt näod üle. Saime isegi seda mitmel korral tunda: ees on 2-3 politseiautot ja 5-6 hambuni relvis tursket meest. Peatatakse, öeldakse viisakalt tere õhtust, vaatatakse nägu üle ja viibatakse – ole hea, liigu edasi. Kuid tee ääres on mustlaste autod, inimesed välja aetud, autode sisu pahupidi pööratud. Niisiis peab mõlemal olema selleks hea põhjus: mustlasel Hispaanias elamiseks, politseil tema kottimiseks..Ühtlase sõiduga läheme otsejoones Elcheni välja. Ühist kontakti me selle linnaga ei leia, peale mõne keskpäevaselt päikese foto me pikemat aega ei kuluta. Nagu mitmes teises linnas, jookseb keset linna jõgi, kuid massiivsete kallaste ja grandioossete sildade kõrval on tegu pigem väikese ojakesega jõesängi põhjas.Alicante on siit küllalt lähedal, nii et võtame suuna edasi ranniku suunas. Tund aega tasulises parklas (ei ole mingit võimalust leida parkimiskohta rannapiirkonnas), et veidi ranna lähipiirkonnas ringi vaadata. Palju fotosid paatidest, ajaloolisest laevast, palmidest. Mustlased kerjavad taas ühte eurot enda väikesele beebile toidu ostmiseks. Sattusin kahjuks hiljuti lugema artiklit, kuidas nad väikelapsed viinaga magama panevad, seega seda eurot nad ei saa. Kaitseinglitele väikest pistist tuleb ikka anda, seega tänavamuusikutega oleme lahked, niipalju kui see võimalik on.Üsna õhutpoolikul sõidame mööda N-332 maanteed Benidormi poole. Püüame leida rada mäetippu, kuskohalt Levante rand kenasti peopeal näha oleks. Rada leitud – ootame loojangut, et mõned pildid teha. Vaatel ei ole viga, ronime ka mõnedsajad meetrid mööda kivist matkarada.Tarvis leida ööbimispaik (järjekordne öö autos), võtame suuna Calpe peale, lootuses linnas mõni varjulisem paik leida. Eramurajoonide taga on vahva tühermaa, kus peagi sobiva parkimiskoha leiame. Öises hämaruses on rannalt näha massiivne Calpe rannakalju (Penon de Ifach). Öö möödub rahulikult ja traditsioonilselt – kella 2 ja 5 paiku laseme korra „toa soojaks“ - hommik on virge ja puhanud oleme küllalt hästi. Päeva kilometraazh 600km.


No comments:

Post a Comment